fbpx

Çiçekli düğün taçları bugün oldukça popüler olmasına rağmen, gerçekten yeni bir fikir değildir. Taze çiçekli taçlar, yüzyıllardır tüm dünyada popüler bir aksesuar olmuştur. Gelenek ve anlam ile dolu. Çiçekli Baş Tacında tam bir bilgi sahibi olmak için, antik Yunanistan’a kadar geri gitmelisiniz. Tarih dersi başlasın.

Antik Yunan Çiçek Tacı

Çiçek taçları antik Yunanistan’da yaygındı; tanrıları onurlandırmak için özel günlerde giymek özellikle popülerdi. Bu fikirle birlikte, aynı dönemde defne yaprağı çelengi de moda oldu (Julius Caesar). Bu defne haleleri başarıları onurlandırmak ve saygı göstermek için ordu da savaş galiplerine verilirdi.

Ortaçağ Avrupa Çiçekli Taçlar

Bu dönemde çiçek taçları aslında modası geçmiştir. Sebep? Dini törenlerde çiçek taçlarını kullanan ve tanrılarının heykellerini süsleyen birçok putperest din ve dernekler kınanmıştı. Başka bir deyişle, güvenli değildi!

Ukrayna Çiçek Tacı

Çiçek taçları (Vinok olarak bilinir) Ukrayna’daki geleneksel halk elbisesinin bir parçasıdır. Çoğu zaman, evlenme çağındaki kızlar onları giyerdi. Ukrayna düğün töreni sırasında, deniz salyangozu ve mersinden yapılan çelenkler, yeminli alışverişten sonra çiftin başlarının üstüne yerleştirilir. Bugün, geleneksel Ukrayna çiçek taçları daha çok festivallerde ve düğünler de dahil olmak üzere özel günlerde görülür. Çiçekli Taçların Ukrayna toplumu için özel bir yeri vardır, şöyle ki eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun meşhur saç örgüsü Çiçekli Gelin Tacını sembolize etmektedir.

Antik Çin Çiçekli Taç

Çin’de, genellikle portakal çiçeği çiçek tacı düğün sırasında giyilirdi. Portakal ağaçları aynı anda hem çiçek açıp hem de meyve verdiğinden, doğurganlığı sembolize etmeleri amaçlanmıştır ve çocukları bir evliliğe getirdikleri düşünülmüştür.

Viktorya Dönemi Çiçek Tacı

Beyaz gelinlik gibi Kraliçe Victoria da Çiçekli Gelin Tacını Avrupa’da moda haline getirdi. 1840 yılında Prens Albert’le düğününde, saçında bir portakal çiçeği çelengi (Çin’den ödünç alınan fikir) giydi. Bundan sonra, portakal çiçekleri düğünlerle o kadar yakından ilişkili oldu ki, “portakal çiçekleri toplamak” ifadesi, “bir eş aramak” anlamı kazandı.

1960’larda Amerikan Çiçek Tacı

1960’ların sonu hippi kültürü ile eş anlamlıdır ve çiçek taçları, hareketin tüm ideli olan barış ve sevgi ile ilişkili bir moda aksesuarıdır. Hippi tarzı zamanın bir altkültürü olmasına rağmen, ana akım modayı etkiledi, böylece düğünlerde çiçek taçlarını tekrar stil haline getirdi.

Bugünün Çiçek Tacı

Öyleyse neden çiçek taçlarına bu kadar takıntılıyız? Çiçek taçlarının tarih boyunca ve dünyada sevginin, doğurganlığın ve kutlamanın bir sembolü olması gerçeğinin yanı sıra kişiselleştirilmesi çok kolaydır. Bu yüzden Lohusa Taçları çok popülerdir. Çiçek kızlarınıza mini kronlar giydirin, her nedime için benzersiz Taçlar yaratın veya bizden kendi Gelin Çiçeği stilinize uygun bir tane eklememizi isteyin. Gerisini bize bırakın !

Add Comment

Whatsapp'tan Yazın
Minimum 4 characters