fbpx

Tarih boyunca hemen hemen her uygarlığın kadınları saçlarını süsledi. Yerli Amerikalılar tüy kullanıyor. Aztekler saçları renkli kumaş şeritleriyle örterdi. Eski Mısırlılar peruklarını altınla süslediler. Antik Yunanistan ve Roma’da birçok kadın süslenmek için taze çiçekler veya mücevherler kullanarak saçlarına altın tozu serpiştirdi. Afrika’da, bazı kabilelerdeki kadınlar saçlarını kemik pimleri ile süslerken, bazılarıda yaprakları kullanırlardı.

13. yüzyılın sonunda, çok popüler bir saç modeli, kulakların etrafında örgü saçlar (Prenses Leia tarzı) kullanan ‘ramshorn’ idi. Mücevherli broşlar genellikle başın üstündeki saç bandının bir parçası olarak dahil edildi. 
Bu saç modeli tarzı, asiller dışında pratik ve kolay değildi, genellikle saçlar 20. yüzyıla kadar ayrıntılı bir şekilde dekore edilmedi. Saçlardaki mücevherleri ve pahalı kıyafetleri göstermek genellikle bir statü işareti ve sadece zenginlerin ayrıcalığıydı. O dönemde Sumptuary yasaları, yalnızca belirli bir servetten olanların ipek, saten ve kadife gibi en lüks tekstil ürünlerini giyebilmesini sağlıyordu.

15. YÜZYIL: ÖZENLİ BAŞLIKLAR

Avrupa genelinde Rönesans döneminde, şapkalar, Fascinators ve diğer başlıklar düzenli olarak giyilirdi. Genellikle tüy veya mücevherlerle süslenirdi.

Ancak İtalya’da, kadınlar perdeyi diğer ülkelerden çok daha erken terk ediyorlar. 14. ve 15. yüzyıllarda, İtalyan kadınlar saçlarını ayrıntılı bezlerle süslemeyi seçiyorlar: inci, boncuk broş ve saç bandı kullanılıyor.

16. YÜZYIL: ŞAPKA VE SAÇ DEKORASYONU

Kadınlar şapkalarını (‘ coifs ‘) tüyler, mücevherler ve dantellerle süslüyorlar.  İnci ile süslenmiş, tel çerçeve ile kaplanmış ve yüzün etrafında kalp şeklinde çekilen ince dantel örtüler. İskoç Kraliçesi Mary iyi bilinen bir kullanıcısıdır.

Ayrıca Peçe giyilirdi: bağlı saçları örten ve genellikle mücevherlerle veya ışıltılı bir şeyle süslenebilen şeffaf ipek bir örtü.

Şu anda kadın şapka üreticisi için kullanılan bir terim olan “milliner ” kelimesi ilk olarak 1529’da kaydedildi. Milano ve diğer kuzey İtalyan bölgelerinin iyi bildiği ürünleri adlandırmak için kullanılır. Bu ürünler şeritler, eldivenler ve hasır şapkalardır. Bu son derece popüler kamışları ithal eden tüccarlara ‘Milaner’ deniyordu.

Batı Avrupa’da 16. yüzyılın sonuna gelince, Katolikliği destekleyen bayanlar saçlarını devekuşu tüyleri, Cavalier tarzı ile süslemeye başladılar.

17. YÜZYIL: Fascinator (BÜYÜLEYİCİ)

Bu yüzyıl boyunca, Fascinator ‘büyüleyici’ adı çok farklı bir şapka türü, dantelli bir peçe anlamına gelir. Bu tarz şapkalar 1600’lerde Avrupa’da ortaya çıkıyor ve başlangıçta ‘bulut’ olarak adlandırılıyordu.

Avrupa’da şu anda, kadınlar şapka takmama eğilimindedir: belki de dekorasyon için bir kurdele ile hava için pratik bir başlık veya peçe veya dantel süslemeli duvaklar.  Ayrıca kadınlar gezinti sırasında veya herhangi bir açık hava etkinliği sırasında tüylü erkek şapkaları giyebilirler.

Ancak 17. yüzyılın sonlarında, fontange için bir moda asiller arasında yaygınlaşıyordu. Bu uzun başlık için moda her zamanki gibi Fransa’da başlıyordu. I. Charles’in karısı Fransız Henrietta Maria tarafından sıklıkla giyilirdi. Dantel ve ipekle kaplı bir tel başlıktır.

18. YÜZYIL: SAÇ AKSESUARLARI

Fascinatorler, 18. yüzyıl Avrupa tarzlarında görülebilir. İngiliz kadınlar özenli saç stillerini kurdeleler, tüyler, kelebekler ve mücevherlerle süslüyorlar ve başın önüne veya dışına sabitleniyordu.

Şık kadınlar, kocasının taç giyme törenine katılırken Fransız kraliçesi Marie Antoinette’nin saçlarından ilham alıyordu. 

19. YÜZYIL: BASİT SAÇ AKSESUARLARI

Devrimler, savaşlar ve küresel durgunluk lüksü caydırdı. Aşırı saç modelleri, baş örtüsü ve verdiği savurganlık imajı eski moda oluyordu.

Modalar toplumdaki alt sınıflara doğru süzülmeye başladı. Bununla birlikte, moda elit sınıf için her zaman her boyutta şapka ile dekoratif parçalar mevcuttu.

Bunun yerine, gösterişli mücevherlerden ziyade tüyler, kurdeleler, duvaklar ve şapkalar kullanarak gösteriş yaparlardı.

Viktorya döneminde (1837 – 1901), şapkalar ve peçeler, sosyal durumlar için tüylerin veya süslemelerin kullanılmasıyla daha uygundu. Yine çok küçükten abartılıya kadar her boyutta şapka kabul edilir ve daha çeşitli hale geldi.

Japonya’da, Geyşa görünümü saçlarını birçok aksesuarla süsleyen bayanlar ile modaya dönüştü.

1800’lerin ortalarında İsviçre ve İtalyan hasır şapkaları ve taklitleri yaygın olarak mevcut ve kadife ve dantel ile süsleniyorlardı. Tüyleri ve çiçekleri olan büyük gösterişli şapkalar bir süre modaya uygun bir seçim haline geldi.  

Çiçeklerin, kurdelelerin, dantellerin ve boncukların düzenlenmesi de bayan saçlarını süslüyordu. Yüzyılın sonlarında, kafasına tünemiş küçük ‘bebek’ şapkaları için bir modaydı, belki de 20. yüzyılın kokteyl şapkalarının ve fasinatörlerinin öncüsüdür.

‘Büyüleyici’ terimi, Amerika’da 1860’larda ortaya çıkar ve hafif, gevşek örülmüş veya tığ işi bir fular veya başın üzerine giyilen küçük şal anlamına gelir. Yün veya dantelden yapılır.  

20. YÜZYIL Fascinator (BÜYÜLEYİCİLERİ)

1900’lü yılların başlarında Edward dönemi, Bel Époque dönemi tüylü şapkalar ve Fascinators’lerin birçok süslemesi vardı. Şık Edwardian bayanlar hemen hemen bütün kuş tüylerine sahipti, şapkalarına bolca doldururlardı Tüyler, yapay çiçekler, mumlu saten kurdeleler ve tüller de kullanılırdı.

21. YÜZYIL Fascinator (BÜYÜLEYİCİLERİ)

Önce podyumlarda, sonra düğünlerde, resmi akşam partilerine ve dünyanın dört bir yanındaki at yarışı etkinliklerinde giyilir. Düğün Fascinators geleneksel düğün duvağına moda bir alternatiftir.

Fascinators popülaritesi kraliyetler sayesinde arttı. Kraliçe bile torunu Peter Phillips’in düğünü için Fascinators taktı.

Kate Middleton, Prensesler Beatrice ve Eugenie hepsi üretken bir Fascinators kullandı. Kate Middleton’ın Prens William’la yaptığı düğünde Prenses Beatrice’in yay şeklindeki Fascinator’ü hakkında çok konuşuldu.

GÜNÜMÜZ

Günümüze gelirsek modern Fascinators, nikah törenlerinde ara ara kullanılırken, düğün fotoğraflarında tarz şapkalar (Özellikle Fötr ve Kovboy Şapkaları) kullanılıyor. Son dönemlerde düğün fotoğraflarının gelinler için anlamı ve çekim alanları değiştikçe gelinlerin tercihleri de bu yönde değişti ve güzel bir moda akımı haline geldi. Güzel bir vadi de muhteşem doğa manzarasının içinde Fötr Şapkalı güzel bir gelinin fotoğrafını hepiniz görmüşsünüzdür.  Hatta bir göl kenarında, sahilde, karlı bir dağın zirvesinde ya da eteklerinde. Örnekleri çoğaltabiliriz. Sıradan bir fotoğraf çekimi yerine daha otantik ve bohem tarzdaki gelinler için vazgeçilmez bir moda akımı haline gelen Gelin Şapkaları her gelinin ve hatta damadın tarzına uygun yapılabiliyor. Siz de sıradan bir çekim düşünüyorsanız artık bu sayfadan çıkabilirsiniz, biz sıradan olmayan gelinlerle devam edeceğiz. Şimdi gelelim Gelin Şapkası seçimine. Bizim tavsiyemiz Gelin Çiçeğinize uygun tarzda bir Gelin Şapkası yaptırmanız. Çekim yapacağınız alana, mevsime ve gelinliğinizi de göz önünde bulundurmanız harika fotoğraf kareleri için çok önemli. Düğün karmaşası içinde karar vermek bazen insanı zorlasa da üzülmeyin, kolayca bizimle iletişime geçip her türlü bilgi alabilirsiniz. Hemen ekranın sağındaki WhatsApp bağlantısına tıklamanız yeterli. Tabi öncelikle Gelin Şapkalarımızı incelemenizi öneririz.

Add Comment

Whatsapp'tan Yazın
Minimum 4 characters