fbpx

Evlilik insanlık tarihinden beri en önemli organizasyonlardan biridir. Her toplumun kendi medeniyetinde farklı kültürel özellikleri barındırır. Düğünler yıllar geçtikçe farklı geleneklere sahne olmuş, dönemin şartlarına göre şekillenmiştir. Gelin çiçeği geleneği biraz mecburiyetten çıkmış olsa da sizlerin bu sebeple kullanmadığınıza eminiz 🙂 16. yüzyılda, insanlar senelik banyolarını Mayıs ayında yapıp, Haziran ayında da evlenirdi. Gelinler ise düğünlerinde taze çiçek buketi taşıyarak, vücut kokularını güzelleştirmeye çalışırdı. İskandinav ülkelerindeki gelinler de, diktikleri keselerin içine lavanta, papatya gibi çiçekler koyarak bu kokulu keseleri üstlerinde taşırdı.

YUNANİSTAN’DA TAÇ
Yunan – Ortadoks düğünlerinde ise gelin ve damat için çiçekli taçlar yapılırdı. Portakal çiçeğinden yapılan gelin taçları, hoş kokuları ile tazeliği ve canlılığı simgelerdi. Yunan gelinleri, evlenecekleri erkeğe olan sonsuz bağlılıklarını ifade etmek için sarmaşık çiçeklerinden oluşan gelin buketleri taşırdı. Kraliçe Viktorya dönemi gelinleri ise aşkı en iyi temsil eden çiçek olan güllerden tasarlanmış Gül gelin buketi taşırdı.

ORTADOĞU’DA ACI ÇİÇEK
Ortadoğu’da da kullanılan gelin buketlerinin içine, acı bir çiçek olan tarhun katılarak; evliliğin sadece iyi günlerden ibaret olmadığı, kötü günlerin de yaşanabileceği ifade edilirdi. Günümüzde halen gelinler için vazgeçilmez bir aksesuar olan gelin buketleri, canlı gelin buketleri veya yapay gelin buketleri olarak kullanılmaya devam etmektedir.

YAPAY BUKETLER ÖMÜR BOYU HATIRA
Yapay gelin buketlerini tercih ederek, el buketinizi ömrünüzün sonuna kadar hatıra olarak saklayabilirsiniz. Yapay gelin çiçeği modelleri sıradışı tasarımları ile gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar güzel görünmektedir. Canlı gelin çiçeği modelleri ise, tazelikten vazgeçemeyen gelinlerin vazgeçilmezidir.

HER MEVSİMİN GELİN BUKETİ BAŞKA
Eğer bir sonbahar gelini olacaksanız; papatya gelin çiçeği, karanfil gelin çiçeği veya gül gelin çiçeği modellerinden birini seçerek mevsim gelini olabilirsiniz. Gelin çiçeği siparişini son dakikaya bırakmayın. En güzel gelin çiçeği modelleri arasında karar vermeye çalışırken, “Mevsime Göre Gelin Çiçeği Tasarımları Nasıl Yapılır?” sayfamız size rehber olacaktır, ayrıca gelinliğinizin tasarımını ve düğününüzün temasını göz önünde bulundurmaya çalışın.

Add Comment

Whatsapp'tan Yazın
Minimum 4 characters