fbpx
Daha çok yabancı ülkelerde rastladığımız nedimelere ülkemizde de son yıllarda gelinler oldukça önem vermeye başladı. Nedimelerin tarihi Eski Roma’ya kadar uzanıyor ve uyumlu giyinmelerinin dekorla ya da güzel fotoğraflar çektirmeyle hiçbir alakası aslında. Eski Roma’da, “gelin ve nedimeler aynı giyinmişti, bu yüzden neredeyse ayırt edilemezlerdi” bunun sebebi ise gelini kötü ruhlardan ve nazardan korumaktı.. Gelinin bugün olduğu gibi beş tane mor nedime arasında beyaz renkte durmasını istemiyorlardı, kalabalığın içinde kayboluyorlardı. 19. Yüzyılda Kraliçe Victoria’nın beyaz gelinlik trendini belirlediğinde Nedimelerin aynı renk elbise giyme geleneği devam etti.
Yurtdışında oldukça popüler olan “bridesmaids” yani nedimeler bizim kültürümüzde de son yıllarda oldukça yer etti. Genellikle gelinin yakın arkadaşlarından oluşan kız grubu yani nedimelerin görevi geline yardımcı olmak. Bazı ülkelerde nedimeler en başından itibaren düğünle ilgili her türlü konuda geline yardımcı oluyor hatta bazı görevler tamamen nedimelerin sorumluluğunda. Ancak ülkemizde nedimelere genellikle düğün gününde geline yardımcı olma görevi düşüyor ve ayrıca ortaya çok güzel kareler çıkıyor.
Tabii bu güzel fotoğrafların ortaya çıkması için belirli ipuçları var. Örneğin en sık karşılaştığımız aynı renk giyinen nedimeler. Elbise gibi kullanılan aksesuarlar da oldukça trend.

1. Nedime elbiseleri
Az önce söylediğimiz gibi, aynı renk elbiseler en eski ve en sık karşılaştığımız nedime trendlerinin başında geliyor. Siz de düğün hazırlıklarınız sırasında bir renk belirleyerek nedimelerinize haber verebilirsiniz, bu sayede sizin istediğiniz gibi bir elbise seçebilirler.

2. Nedime sabahlıkları
Son zamanlarda yine çok karşılaştığımız bir başka trend ise düğün günü hazırlıklarının başında gelinle birlikte nedimelerin de giydiği sabahlıklar. Bu trendde çoğunlukla gelin beyaz, nedimeler ise pembe tonlarında sabahlık tercih ediyor. Bu uyumu yakaladıktan sonra gelinin hazırlık aşamasında çekilen kareler oldukça iç açıcı oluyor. Siz de sabahlıklarınızı giyince nedimelerinizle birlikte eğlenceli pozlar vermeyi unutmayın!

3. Nedime buketleri
Güzel düğünlerin ve güzel fotoğrafların en önemli detaylarından biride Nedime Buketleri. Nedimeleriniz ister aynı renk giyinsin ister elbise konusunda serbest olsunlar taşıyacakları çiçek buketiyle yine renkli görüntüler elde etmeniz mümkün. Ne tip bir buket yaptıracağınız konusunda size yol göstermesi gereken ise kendi buketiniz! Dilerseniz kendi gelin buketinizle birebir aynı, dilerseniz yine benzer çiçeklerle daha küçük buketler tercih edebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kendi Gelin Çiçeğinizin biraz daha ufak versiyonunu yaptırmanız. Ne de olsa Gelin sizsiniz 🙂 bu konuda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4. Nedime bileklikleri ve saç aksesuarları
Nedime buketlerinin yanı sıra tercih edebileceğiniz bir diğer trend ise nedime bileklikleri. Özellikle soft renklerde çiçeklerden yapılmış bileklikler bizce oldukça hoş duruyor ve nedimelerin gece boyu diğer misafirlerden de ayrılmasını sağlıyor. Hem de bu şekilde onlara kendilerini özel hissettirerek güzel bir jest yapmış olursunuz! Yine bu nedime bilekliklerinde de gelin buketinizde veya düğün organizasyonunuzda kullanılacak çiçekler kullanılırsa her şey çok uyumlu görünecektir!
Aynı bileklikler gibi nedimeleriniz için çiçeklerden oluşan saç aksesuarları da tercih edebilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için yine bizimle iletişime geçebilirsiniz. Nedime bilekliklerinde ki çiçek seçiminizde dikkat etmeniz gereken hususlar burada da geçerli.
İpucu: Nedime bilekleri veya saç aksesuarlarından herhangi birinin zarar görmesi durumunda kullanılabilecek yedek bir kaç tane aynılarından mutlaka yaptırın.

5. Küçük nedimeler
Özellikle kraliyet düğünlerinde karşılaştığımız bu sevimli trend küçük çocukların birebir aynı şekilde giydirilerek nedime görevini üstlenmeleri. Tabii ki burada nedimelerin yardım görevindense ortaya çıkacak neşeli kareler ön plana çıkıyor! Gelin ve damadın arkasından yürüyen veya önlerinde çiçek atan çocuklar bizce çok saf ve doğal bir görüntü sağlıyor.
Siz de akrabalarınızdan veya arkadaşlarınızın çocuklarından oluşacak böyle bir ekip kurabilirsiniz; hatta yakın arkadaşlarınızdan vazgeçmeyerek iki grup nedime oluşturabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızla düğün günü hazırlıklarınızda eğlenceli kareler çektirip, çocuklardan oluşan nedimelerinizle de düğün başlarken renkli görüntüler ortaya çıkarabilirsiniz!

Whatsapp'tan Yazın
Minimum 4 characters